Lärare

Här hittar du kontaktuppgifter till Vasagymnasiets lärare.


  • Alf Björzén
    0589-873 28
    alf.bjorzen@edu.arboga.se
    Lärare i företagsekonomi, entreprenörskap och handelsämnen. 
    Kontaktlärare för HA18 samt sektorssamordnare för Handels- och administrationsprogrammet läsåret 2018/2019.
    Ansvarig för UF-verksamheten (Ung Företagsamhet) på skolan.



  • Alicia Johansson
    0589-870 96
    alicia.johansson@edu.arboga.se
    Lärare i SO-ämnen på Introduktionsprogrammen. Kontaktlärare för IMSPR V läsåret 2018/2019.


  • Anders Eriksson
    073-662 32 04
    anders.eriksson@edu.arboga.se
    Lärare på Brottningsgymnasiet.


  • Anette Payerl
    0589-873 08
    anette.payerl@edu.arboga.se
    Lärare i svenska, svenska som andraspråk och franska.


  • Annacarin Eklund
    076-516 45 34
    annacarin.eklund@edu.arboga.se


  • Berit Björk
    0589-870 96
    berit.bjork@edu.arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk på introduktionsprogrammen.
    Kontaktlärare för IMSPR G läsåret 2018/2019.



  • Birgitta Nilsson
    0589-873 40
    birgitta.nilsson@edu.arboga.se
    Lärare i matematik och fysik. 
    Sektorssamordnare för matematik.
    Schemaansvarig.



  • Carina Lundvall
    0589-873 41
    076-516 46 92
    carina.lundvall@edu.arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk på introduktionsprogrammen.
    Specialpedagog



  • Ebbe Waxin
    0589-873 33
    ebbe.waxin@edu.arboga.se
    Lärare i bild och gränssnittsdesign.


  • Elez Neziraj
    0589-873 30
    elez.neziraj@edu.arboga.se
    Lärare i matematik och fysik.
    Kontaktlärare för TE16 läsåret 2018/2019.



  • Emma Jonsson
    0589-873 25
    emma.jonsson@edu.arboga.se
    FöräldraledigLärare i svenska och SO-ämnen på Introduktionsprogrammen.



  • Emma Nyberg
    0589-873 29
    emma.nyberg@edu.arboga.se
    Lärare i historia och samhällskunskapsämnen. Kontaktlärare för SA18 läsåret 2018/2019.



  • Erik Jirovsky
    0589-874 37
    erik.jirovsky@edu.arboga.se
    Lärare i kemi



  • Frida Åkerberg
    0589-873 25
    frida.akerberg@edu.arboga.se
    Lärare i tyska


  • Gustav Möllberg
    0589-873 33
    gustav.mollberg@edu.arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser. Kontaktlärare för EE18 läsåret 2018/2019.


  • Hanna Sangemark
    hanna.sangemark@edu.arboga.se
    Lärare i engelska.
    Kontaktlärare för TE18 läsåret 2018/2019.



  • Hannah Brander Lundblad
    0589-873 08
    hannah.brander@edu.arboga.se
    Lärare i hotell- och turismämnen.
    Kontaktlärare för HT18, HT17 och HT16 samt sektorssamordnare för Hotell- och turismprogrammet läsåret 2018/2019.



  • Helena Engström
    0589-873 26
    helena.engstrom@edu.arboga.se
    Lärare i filosofi, geografi och idrott.
    Kontaktlärare för EK17 samt sektorssamordnare för idrott läsåret 2018/2019.



  • Henrik Åsberg
    0589-873 26
    henrik.asberg@edu.arboga.se
    Lärare i idrott och samhällskunskap.
    Kontaktlärare för EK17 läsåret 2018/2019.



  • Jenny Bygde Månsson
    0589-873 29
    jenny.bygde@edu.arboga.se
    Lärare i engelska och svenska.
    Kontaktlärare för SA17 samt sektorssamordnare för engelska läsåret 2018/2019.



  • Johan Anmark
    johan.anmark@edu.arboga.se
    Lärare i samhällskunskap och historia.
    Kontaktlärare för EK16 och sektorssamordnare för SO-ämnen läsåret 2018/2019.



  • Johan Wetso
    0589-873 33
    johan.wetso@edu.arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser.
    Kontaktlärare för EE16 samt sektorssamordnare för el- och energiämnen läsåret 2018/2019.



  • Johny Ericsson
    0589-873 28
    johny.ericsson@edu.arboga.se
    Lärare i handelsämnen.
    Kontaktlärare för HA17 läsåret 2018/2019.



  • Jonatan Sjölin
    0589-873 30
    jonatan.sjolin@edu.arboga.se
    Lärare i matematik och programmering


  • Julia Liljestrand
    0589-873 30
    julia.liljestrand@edu.arboga.se
    Lärare i fysik och matematik. Kontaktlärare för NA18 läsåret 2018/2019.


  • Kristoffer Olofsson
    0589-873 26
    kristoffer.olofsson@edu.arboga.se
    Lärare i svenska och historia. Tjänstledig höstterminen 2018. Kontaktlärare för EK18 läsåret 2018/2019.



  • Lars Bjurén
    0589-873 27
    lars.bjuren@edu.arboga.se
    Lärare i ekonomiska ämnen.
    Kontaktlärare för EK18 läsåret 2018/2019.



  • Lars-Olov Tall
    0589-872 34
    lars-olov.tall@edu.arboga.se
    Lärare i matematik på introduktionsprogrammen.
    Tjänstledig 2018/2019



  • Lena Wall
    070-252 07 18
    lena.wall@edu.arboga.se
    Lärare i svenska, svenska som andraspråk och engelska på introduktionsprogrammen.
    Kontaktlärare för IMIND / IMPRE-klasserna läsåret 2018/2019.



  • Linda Eriksson
    0589-870 96
    linda.eriksson1@edu.arboga.se
    Lärare i Svenska som andraspråk på Introduktionsprogrammen.


  • Liselotte Kenneteg
    0589-876 06
    liselotte.kenneteg@edu.arboga.se
    Lärare i musik och engelska.
    Kontaktlärare för HA16 samt sektorssamordnare för estetisk verksamhet läsåret 2018/2019.



  • Malin Andersson
    0589-873 08
    malin.andersson@edu.arboga.se
    Lärare i svenska och idrott.
    Kontaktlärare för NA17 samt sektorssamordnare för svenska läsåret 2018/2019.



  • Bild på Martin Carlbinder
    Martin Carlbinder
    0589-873 29
    martin.carlbinder@edu.arboga.se
    Lärare i svenska och engelska.
    Kontaktlärare för SA18 läsåret 2018/2019.



  • Mia Nevala
    0589-873 25
    mia.nevala@edu.arboga.se
    Lärare i spanska och i hotell- och turismämnen
    Kontaktlärare för HT18 och sektorssamordnare för moderna språk läsåret 2018/2019



  • Mikael Jönsson
    0589-873 42
    mikael.jonsson@edu.arboga.se
    Lärare i industriteknik samt plåt och svets.
    Kontaktlärare för IN17 läsåret 2018/2019.



  • Muamer Semiz
    0589-873 31
    muamer.semiz@edu.arboga.se
    Lärare i konstruktion, CAD, teknik och design.
    Kontaktlärare för TE17 läsåret 2018/2019.



  • Patrik Magnusson
    073-765 70 38
    patrik.magnusson@edu.arboga.se
    Lärare på Brottningsgymnasiet.


  • Stig Källström
    0589-872 21
    stig.kallstrom@edu.arboga.se
    Lärare i elteknik.
    Kontaktlärare för EE17 läsåret 2018/2019.



  • Susanne Andersson
    073-765 72 34
    susanne.andersson@edu.arboga.se
    Kontaktlärare för IMIND / IMPRE läsåret 2018/2019.


  • Ulf Eriksson
    0589-874 37
    ulf.eriksson@edu.arboga.se
    Lärare i naturkunskap och biologi
    Kontaktlärare för NA16 läsåret 2018/2019.


  • Ulrika Nilsson
    0589-873 29
    ulrika.nilsson@edu.arboga.se
    Lärare i psykologi och religionskunskap.
    Kontaktlärare för SA16 läsåret 2018/2019.



  • Ulrika Wremert
    0589-874 37
    ulrika.wremert@edu.arboga.se
    Lärare i biologi, kemi, naturkunskap och miljökunskap.
    Kontaktlärare för NA18 samt sektorssamordnare för biologi, naturkunskap och kemi läsåret 2018/2019.


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 07 december 2016

Välkommen till Vasagymnasiet

Vasagymnasiet - mot framtiden

  • Behöriga och engagerade lärare
  • Nära samarbete mellan elever, lärare och skolledning
  • En modern och väletablerad gymnasieskola med bra teknisk utrustning och fräscha lokaler
  • Studieresor i Sverige och utomlands
  • Nära samarbete med näringslivet
  • Internationella samarbeten


Vasagymnasiet, Arboga kommun | Box 26, 732 21 Arboga | Telefon expedition 0589-873 15 |
Besöksadress: Skolvägen 4 | e-post: exp.vasa@arboga.se |