Lärare

Här hittar du kontaktuppgifter till Vasagymnasiets lärare.


  • Alf Björzén
    0589-873 28
    alf.bjorzen@edu.arboga.se
    Lärare i företagsekonomi, entreprenörskap och handelsämnen. Kontaktlärare för HA3 samt sektorssamordnare för Handels- och administrationsprogrammet läsåret 2017/2018.Ansvarig för UF-verksamheten på skolan.


  • Alicia Johansson
    0589-870 96
    alicia.johansson@edu.arboga.se
    Lärare i SO-ämnen på Introduktionsprogrammen. Kontaktlärare för IMSPR Vit läsåret 2017/2018.


  • Amanda Green
    0589-
    amanda.green@edu.arboga.se
    Lärare i samhällskunskap och historia. Kontaktlärare för SA3 läsåret 2017/2018.




  • Anders Eriksson
    073-662 32 04
    anders.eriksson@edu.arboga.se
    Lärare på Brottningsgymnasiet.


  • Anders Löthgren
    0589-873 30
    anders.löthgren@edu.arboga.se
    Lärare i matematik och programmering. Kontaktlärare för SA3 läsåret 2017/2018.


  • Anette Payerl
    0589-873 08
    anette.payerl@edu.arboga.se
    Lärare i svenska, svenska som andraspråk och franska.


  • Annacarin Eklund
    0589-873 25
    annacarin.eklund@edu.arboga.se
    Kontaktlärare för IMSPR Orange läsåret 2017/2018.


  • Berit Björk
    0589-870 96
    berit.bjork@edu.arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk på introduktionsprogrammen.
    Kontaktlärare för IMSPR Grön läsåret 201772018.



  • Birgitta Nilsson
    0589-873 40
    birgitta.nilsson@edu.arboga.se
    Lärare i matematik och fysik. 
    Sektorssamordnare för matematik.
    Schemaansvarig.



  • Carina Lundvall
    0589-873 41
    carina.lundvall@edu.arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk på introduktionsprogrammen.
    Speciallärare.



  • Ebbe Waxin
    0589-873 33
    ebbe.waxin@edu.arboga.se
    Lärare i bild och gränssnittsdesign.


  • Elez Neziraj
    0589-873 30
    elez.neziraj@edu.arboga.se
    Lärare i matematik och fysik.
    Kontaktlärare för TE2 läsåret 2017/2018.



  • Emma Jonsson
    0589-873 25
    emma.jonsson@edu.arboga.se
    FöräldraledigLärare i svenska och SO-ämnen på Introduktionsprogrammen.



  • Erik Jirovsky
    0589-874 37
    erik.jirovsky@edu.arboga.se
    Lärare i kemi



  • Frida Åkerberg
    0589-873 25
    frida.akerberg@edu.arboga.se
    Lärare i tyska


  • Gunilla Lundgren
    0589-870 96
    gunilla.lundgren@edu.arboga.se
    Lärare i svenska som andraspråk och SO-ämnen.
    Kontaktlärare för IMSPR Lila läsåret 2017/2018



  • Gustav Möllberg
    0589-873 33
    gustav.mollberg@edu.arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser. Kontaktlärare för EE1 läsåret 2017/2018.


  • Hanna Sangemark
    0589-873 25
    hanna.sangemark@edu.arboga.se
    Lärare i engelska.
    Kontaktlärare för TE3 läsåret 2017/2018.



  • Hannah Brander Lundblad
    0589-873 08
    hannah.brander@edu.arboga.se
    Lärare i hotell- och turismämnen.
    Kontaktlärare för HT2 och HT3 samt sektorssamordnare för Hotell- och turismprogrammet läsåret 2017/2018.



  • Helena Engström
    0589-873 26
    helena.engstrom@edu.arboga.se
    Lärare i filosofi, geografi och idrott.
    Kontaktlärare för EK1 samt sektorssamordnare för idrott läsåret 2017/2018.



  • Henrik Åsberg
    0589-873 26
    henrik.asberg@edu.arboga.se
    Lärare i idrott och samhällskunskap.
    Kontaktlärare för EK1 läsåret 2017/2018.



  • Jenny Bygde Månsson
    0589-873 29
    jenny.bygde@edu.arboga.se
    Lärare i engelska och svenska.
    Kontaktlärare för SA1 samt sektorssamordnare för engelska läsåret 2017/2018.



  • Johan Anmark
    0589-873 08
    johan.anmark@edu.arboga.se
    Lärare i samhällskunskap och historia.
    Kontaktlärare för EK2 och sektorssamordnare för SO-ämnen läsåret 2017/2018.



  • Johan Wetso
    0589-873 33
    johan.wetso@edu.arboga.se
    Lärare i el- och nätverkskurser.
    Sektorssamordnare för el- och energiämnen läsåret 2017/2018.



  • Johny Ericsson
    0589-873 28
    johny.ericsson@edu.arboga.se
    Lärare i handelsämnen.
    Kontaktlärare för HA1 läsåret 2017/2018.



  • Kristoffer Olofsson
    0589-873 26
    kristoffer.olofsson@edu.arboga.se
    Lärare i svenska och historia.
    Kontaktlärare för EK3 läsåret 2017/2018.



  • Lars Bjurén
    0589-873 27
    lars.bjuren@edu.arboga.se
    Lärare i ekonomiska ämnen.
    Kontaktlärare för EK3 läsåret 2017/2018.



  • Lars-Börje Nilsson
    0589-873 42
    lars.borje.nilsson@edu.arboga.se
    Lärare i industriteknik, plåt och svets.
    Sektorssamordnare för industri läsåret 2017/2018.



  • Lars-Olov Tall
    0589-872 34
    lars-olov.tall@edu.arboga.se
    Lärare i matematik på introduktionsprogrammen.
    Kontaktlärare för IMIND / IMPRE-klasserna läsåret 2017/2018.



  • Lena Wall
    0589-873 34
    lena.wall@edu.arboga.se
    Lärare i svenska, svenska som andraspråk och engelska på introduktionsprogrammen.
    Kontaktlärare för IMIND / IMPRE-klasserna läsåret 2017/2018.



  • Liselotte Kenneteg
    0589-876 06
    liselotte.kenneteg@edu.arboga.se
    Lärare i musik och engelska.
    Kontaktlärare för HA2 samt sektorssamordnare för estetisk verksamhet läsåret 2017/2018.



  • Malin Andersson
    0589-873 08
    malin.andersson@edu.arboga.se
    Lärare i svenska och idrott.
    Kontaktlärare för EE3 samt sektorssamordnare för svenska läsåret 2017/2018.



  • Martin Carlbinder
    0589-
    martin.carlbinder@edu.arboga.se
    Lärare i svenska och engelska.
    Kontaktlärare för NA1 läsåret 2017/2018. 


  • Mia Nevala
    0589-873 25
    mia.nevala@edu.arboga.se
    Lärare i spanska och i hotell- och turismämnenKontaktlärare för HT1 och sektorssamordnare för moderna språk läsåret 2017/2018.


  • Mikael Jönsson
    0589-873 42
    mikael.jonsson@edu.arboga.se
    Lärare i industriteknik samt plåt och svets.
    Kontaktlärare för IN1 läsåret 2017/2018.



  • Muamer Semiz
    0589-873 31
    muamer.semiz@edu.arboga.se
    Lärare i konstruktion, CAD, teknik och design.
    Kontaktlärare för TE1 läsåret 2017/2018.



  • Patrik Magnusson
    073-765 70 38
    patrik.magnusson@edu.arboga.se
    Lärare på Brottningsgymnasiet.


  • Perry Pettersson
    0589-873 49
    perry.pettersson@edu.arboga.se
    Lärare i industriteknik och skärande bearbetning.
    Kontaktlärare för IN3 läsåret 2017/2018.



  • Sarcawt Safideen
    0589-873 17
    sarcawt.safideen@edu.arboga.se
    Lärare i fysik och matematik.



  • Stig Källström
    0589-872 21
    stig.kallstrom@edu.arboga.se
    Lärare i elteknik.
    Kontaktlärare för EE2 läsåret 2017/2018.



  • Susanne Andersson
    0589-872 34
    073-765 72 34
    susanne.andersson@edu.arboga.se
    Kontaktlärare för IMIND / IMPRE läsåret 2017/2018.


  • Ulrika Nilsson
    0589-873 29
    ulrika.nilsson@edu.arboga.se
    Lärare i psykologi och religionskunskap.Kontaktlärare för SA1 och SA2 läsåret 2017/2018..


  • Ulrika Wremert
    0589-874 37
    ulrika.wremert@edu.arboga.se
    Lärare i biologi, kemi, naturkunskap och miljökunskap.
    Kontaktlärare för NA3 samt sektorssamordnare för biologi, naturkunskap och kemi läsåret 2017/2018.


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 07 december 2016

Välkommen till Vasagymnasiet

Vasagymnasiet - mot framtiden

  • Behöriga och engagerade lärare
  • Nära samarbete mellan elever, lärare och skolledning
  • En modern och väletablerad gymnasieskola med bra teknisk utrustning och fräscha lokaler
  • Studieresor i Sverige och utomlands
  • Nära samarbete med näringslivet
  • Internationella samarbeten


Vasagymnasiet, Arboga kommun | Box 26, 732 21 Arboga | Telefon expedition 0589-873 15 |
Besöksadress: Skolgatan 4 | e-post: exp.vasa@arboga.se |