Publicerat: Under januari 2021 skickar Svenskt Näringsliv ut årets enkät om företagsklimatet till företagare i hela landet. Om du är en av dem som får enkäten i din e-postlåda är det viktigt för oss att du svarar. Ju fler som svarar, desto bättre underlag har vi att arbeta med för att skapa ett ännu bättre företagsklimat.
Publicerat: Korta utbildningar inom yrkeshögskolan är ett nytt koncept som ger nya möjligheter till kompetensutveckling. Utbildningarna är under 100 YH-poäng och passar bra för dig som vill fylla på med mer kompetens eller är i behov av omställning.
Publicerat: Regeringen har beslutat om ett stöd för dig som driver enskild näringsverksamhet och på grund av coronaviruset har drabbats av minskad omsättning i företaget.
Publicerat: Här kan du se november månads Morgonsoffan som var en digital Morgonsoffa och sändes live den 25 november klockan 08.00 Morgonens tema var: Handelsplats Arboga - Kommunikation och utveckling.
Publicerat: Kommunikation och Kompetens var morgonens tema och Handelskammaren Mälardalen var morgonens värd. Vi fick flera tips om utbildningar och hur viktigt det är att kommunicera det som kunderna efterfrågar. ABF Västra Västmanland sände Morgonsoffan live. Här kan du se den i efterhand.
Publicerat: Välkommen till Morgonsoffa, mötesplatsen för företagsamma, på Medborgarhuset onsdagen den 28 oktober. Morgonens tema är: Kompetensförsörjning - Kommunikation Obs! ny plats och föranmälanm max 50 personer.
Publicerat: Sista fredagen i varje månad kommer Västmanland Turism eller någon samarbetspartner att hålla ett kort och lärorikt webbinarium klockan 08:00-08:30.
Publicerat: Är ni ett litet eller medelstort tillverkande företag som vill utveckla er tillverkning mot högre grad av automatisering eller robotisering? Då kan ni söka ekonomiskt stöd från Tillväxtverket i form av automationscheckar för att ta in extern kompetens för att få hjälp att utveckla ert arbete med detta.