Publicerad
Nu sätts moduler upp som tillfälliga lokaler åt förskolan Fasanen i Götlunda. Modulerna gör det möjligt att erbjuda plats åt alla barn som står i kö för att gå på Fasanen.
Förskolan Fasanen finns redan i tillfälliga lokaler i Götlunda skola. Men behovet av förskoleplatser i Götlunda är större än vad nuvarande lokaler klarar av. Förskolan har därför inte kunnat ta emot alla barn som önskat en plats i Götlunda och flera barn står i kö för att få börja på Fasanen.
Barn- och utbildningsnämnden beslutade därför att beställa moduler, som ska fungera som tillfälliga lokaler till dess att en ny permanent förskola är klar i Götlunda.
- Modulerna ger oss större och bättre lokaler. Vi kommer att kunna ta emot alla barn som står i omplaceringskö för en plats i Götlunda, säger Tina Persson, verksamhetschef för förskolan i Arboga kommun.
Kontakt för den här sidan:
Senast uppdaterad:
Kontakt och öppettider
Telefon: 0589-870 00
E-post: arboga.kommun@arboga.se
Arboga kommun
Box 45
732 21 Arboga
Besöksadress: Smedjegatan 5
Organisationsnummer 212000-2122
Följ Arboga kommun