Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen har en överordnad roll i den kommunala organisationen och är kommunens ledande nämnd, eller kommunens regering.

Ledamöter i kommunstyrelsen

Ordförande

Anders Röhfors (M)
Telefon: 0589-870 49
Telefon: 073-765 70 01
E-post: anders.rohfors@arboga.se

Bild på Anders Röhfors.

Vice ordförande

Jonna Lindman (M)
Telefon: 073- 765 70 04
E-post: jonna.lindman@arboga.se

Bild på Jonna Lindman.

Andre vice ordförande

Andreas Silversten (S)
Telefon: 073-662 03 61
E-post: andreas.silversten@arboga.se

Bild på Andreas Silversten.

Håkan Tomasson (M)
E-post: hakan.tomasson@arboga.se

Bild på Marianne Samuelsson.

Dan Avdic Karlsson (V)
E-post: dan.karlsson@arboga.se

Bild på Hans Ivarsson.

Anders Cargerman (L)
E-post: anders.cargerman@arboga.se

Carl-Erik Almskoug (OPA)
E-post: carl-erik.almskoug@arboga.se

Bild på Carl-Erik Almskoug.

Jonas Stenzelius (KD)
E-post: jonas.stenzelius@arboga.se

Bild på Kjell Wendin.

Sara Axelsson (S)

E-post: sara.axelsson@arboga.se

Bild på Carl-Erik Almskoug.

Kerstin Rosenkvist (S)
E-post: kerstin.rosenkvist@arboga.se

Bild på Kerstin Rosenkvist.

Lena Träff (S)
E-post: lena.traff@arboga.se

Bild på Lena Träff.

Tony Pehrsson (SD)
E-post: tony.pehrsson@arboga.se

Bild på Tony Pehrsson.

Martin Nyqvist (SD)
E-post: martin.nyqvist@arboga.se

Bild på Jonna Lindman.

Ersättare

Marianne Samuelsson (L)
E-post: marianne.samuelsson@arboga.se


Hans Ivarsson (C)
E-post: hans.ivarsson@arboga.se


Marie-Louise Söderström (C)
E-post: marie-louise.soderstrom@arboga.se


Mikael von Melsted (MP)
E-post: mikael.vonmelsted@arboga.se


Klara Sparv (S)
E-post: klara.sparv@arboga.se


Bo Molander (S)

E-post: bo.molander@arboga.se


Katariina Sartesuo Sahlqvist (SD)

E-post: katariina.sartesuosahlqvist@arboga.se 

Tipsa en kompis

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 08 mars 2019

Kontakt och öppettider

Telefon: 0589-870 00
E-post: arboga.kommun@arboga.se

Arboga kommun
Box 45
732 21 Arboga
Besöksadress: Smedjegatan 5

Organisationsnummer 212000-2122

Öppettider och telefonnummer