Barngruppen är uppdelad i mindre grupper. Det gör att pedagogerna kan se alla barn och bemöta dem där de är i sin utveckling.
Barnen delas i mindre grupper där vi äter frukt för att sedan erbjuda barnen en planerad aktivitet. Exempel utflykt, gymnastiksal eller aktivitet i något av Bofinkens olika rum. Matematik, språk och kommunikation, natur och teknik erbjuds dagligen på ett lekfullt och lärorikt sätt.
Efter lunchen sover de mindre barnen i vagnar ute på vår veranda. För de barn som inte sover erbjuds en lugnare aktivitet.
Vi på Bofinken ser leken som en viktig del i i barnens utveckling som främjar bland annat samarbete, turtagande och självständighet. Pedagogen försöker vägleda barnen att ta ansvar för vad de vill leka med. Lekmaterialen än anpassad efter barnens ålder.
Vi har tillgång tilll skolans gymnastiksal flera gånger i veckan. Där har vi lek och rörelse.
Vi är ute varje dag oberoende av vädret.
Vi ser utevistelsen som en viktig del av vår verksamhet.
Kontakt för den här sidan:
Senast uppdaterad: 28 november 2016
Kontakt och öppettider
Telefon: 0589-870 00
E-post: arboga.kommun@arboga.se
Arboga kommun
Box 45
732 21 Arboga
Besöksadress: Smedjegatan 5
Organisationsnummer 212000-2122
Följ Arboga kommun