Vad säger planerna?
Lyssna 2011-12-02
Just nu pågår arbetet med att ta fram ett planprogram som ska utreda områdets förutsättningar och ange visioner och inriktningar för framtiden. Utifrån planprogrammet kommer det sedan att göras detaljplaner som ska ange den konkreta markanvändningen.
Till höger: detaljplan från 1943. Fortfarande gällande i en liten del av Vasaparken i planens nedre högra del.
Fram till att de nya detaljplanerna börjar gälla är det fortfarande de gamla planerna som gäller. I Vasastaden finns planer från 1943-1991.
Till vänster: detaljplan från 1952. Idag gäller endast en liten del av planen, i princip det som är grönt på bilden.
Stadsplanen för del av Arboga stad, Vasastaden och Nybyholmsområdet mm. från 1963. Stora delar av planen gäller fortfarande med några undantag. Det största är i kvarteret Älgen där denna plan ersatts med en ny från 1991, se nedan.

Vill ni läsa mer om vad en detaljplan är och hur arbetet går till för att ta fram sådana planer så klicka på länken nedan.
Om bloggen
Den här bloggen drivs av Arboga kommun. Tanken med bloggen är att göra det möjligt för er läsare att följa det arbete som pågår med att utveckla Vasastaden till ett attraktivt område att bo och vistas i.
Hej Maria och tack för dina synpunkter! Hur man tar sig till och från Vasastaden är viktigt att titta på i planprogrammet. Nu är det en lösning med viadukt under järnvägen idag och det kan vara svårt att få en till en bro över järnvägen som är tillräckligt hög och samtidigt tillgänglig för alla. Men det är en bra idé och kanske kan man lösa det på annat sätt, det får vi kika på.
kanske fel sida att lägga in detta här,men fann inte vart det passa bäst. Men nu när Netto ska öppna, så för att få mera liv på vasastaden och dess handel så kanske det vore en ide att öppna upp en bro (eller nåt man kan gå över) vid pressbyrån. Tänkte mest på att det är många gamla som bor i vasastaden och som inte orkar gå ända fram till nuvarande bron. Hälsningar Maria